Pronájem krásné roubené chalupy

Křižánky - 3. místo v soutěži Vesnice roku 2012

Křižánky

Křižánky jsou malá obec v srdci Chráněné krajinné oblasti Žďárské vrchy. Obec, která má 386 obyvatel, se skládá ze tří místních částí: Moravské křižánky, České Křižánky, České Milovy. Všechny místní části byly v druhé polovině minulého století samostatnými obcemi. Jak již napovídají názvy místních částí, patří Křižánky k několika málo obcím v České republice, kterými probíhá historická zemská hranice mezi Čechy a Moravou.

Křižánky jsou unikátní svoují typickou zástavbou, která je roztroušeného a ostrůvkovitého typu. V obci se také nachází největší vesnická památková rezervace Kraje Vysočina.

Místní občané přikládají společenskému životu velký význam. Dokladem je mimo jiné i množství tradičních i obnovených společenských a kulturních akcí. Mezi nejvýznamnější akce patřily v roce 2011 především Křižánecké uspávání broučků, Pouťový turnaj v malé kopané, Hasičská zabíjačka, Pohádkový les nebo Drakiáda. Mezi tradiční akce patří mimo jiné Masopustní průvod a vystoupení křižáneckých ochotníků.

Sbor dobrovolných hasičů Křižánky patří mezi nejpočetnější sdružení v obci. Křižánečtí hasiči se každoročně účastní okrskových závodů v hasičských disciplínách, kde zaznamenávají velké úspěchy, ale také pravidelně pořádají zájezdy do různých koutů České republiky, pouťové zábavy a podobně. Dále v obci působí Český svaz žen ZO Křižánky, Moravský rybářský svaz Svratka ZO Křižánky, Myslivecké sdružení, Sbor pro občanské záležitosti nebo také fotbalový tým sdružený v SK Botofogo.

Okolí obce je naprosto nezaměnitelné. Na katastrálním území obce se nachází Devět skal - nejvyšší vrchol Žďárských vrchů. Typický je pohled na dominantu centrální části Žďárských vrchů - hřeben mezi Dráteníkem a Devíti skalami. Bez nadsázky lze označit okolí Křižánek za jedno z nejhezčích míst kraje. Obec je oblíbeným cílem turistů. Vyhledávanými místy jsou například skalní útvary Čtyři palice, Malinská skála, Lisovská skála a Zkamenělý zámek nebo nedaleký Milovský rybník.

V rámci soutěže Vesnice roku v Programu obnovy venkova získala obec v předcházejících letech ocenění Modrá stuha - za společenský život a také ocenění Bílá stuha - za práci s mládeží.

 

Kontakt

chata.krizanky@gmail.com

+420 775 623 214

Vyhledávání

Vysočina

- je jednou z nejekologičtějších oblastí České Republiky, a proto je právem nazývána Zeleným srdcem. Svoji dovolenou prožijete obklopeni klidným prostředím lesů, luk, pastvin a rybníků.

Pokud se budete chtít jen tak toulat s batohem na zádech, turistické trasy Vám spolehlivě ukáží ten správný směr. Výzvou pro náročné cykloturisty je nádherný kopcovitý terén Vysočiny, který převyšuje hranici 800 m n.m..

Tento Kraj je též vhodný pro všechny milovníky sportu a zábavy. Pokud zajdete s dětmi do okolních lesů na houby, jahody nebo maliny určitě se nevrátíte s prázdnou!

© 2011 Všechna práva vyhrazena.

Tvorba webu zdarma s WebnodeWebnode